شناخت اهمیت مهندسی اپتیک در طراحی روشنایی و چراغ LED

اخبار و مقاله
امتیاز دهید
امتیاز دهید

پروسه ساخت روشنایی‌ها و چراغ‌های ال ای دی، همانند تولید هر کالای دیگری با طراحی و شکل‌گیری ایده آغاز می‌شود. یکی از مراحل طراحی، تعیین شیوه پخش نور است که با توجه به کاربری چراغ انجام می‌پذیرد. در این مقاله به اهمیت نقش مهندسی اپتیک در طراحی چراغ ال ای دی می‌پردازیم.

 

با معرفی و عرضه محصولات جدید ال ای دی و رشد روز افزون این صنعت، مباحث زیادی پیرامون اهمیت نقش مهندسی اپتیک در طراحی چراغ ال ای دی مطرح می‌شوند. طراحان به کمک مهندسی اپتیک می‌توانند جهت و شدت نور خروجی از ال ای دی را دست‌مایه تغییرات قرار دهند و از این رو است که نقش مهندسی اپتیک در طراحی چراغ ال ای دی حیاتی تلقی می‌شود.

مهندسی اپتیک در طراحی چراغ ال ای دی

وقتی از مهندسی اپتیک در طراحی چراغ ال ای دی می‌شود، منظور ما تمامی اجزایی است که در نور خروجی چراغ تاثیر گذارند، لنزها، رفلکتور و تمامی دیگر اجزایی که نور را در محیط پخش یا محدود می‌کنند. علم اپتیک همچنین در طراحی شیوه‌های مختلف نورپردازی نیز کاربرد دارد. به وسیله علم اپتیک است که ما می‌توانیم چراغ‌های نقطه‌ای (Spot) یا پروژکتورهایی که فضاهای بزرگ را روشن می‌کنند، را طراحی کنیم.

استفاده‌های ویژه از مهندسی اپتیک در طراحی چراغ ال ای دی
شیوه‌های مختلف روشنایی و استفاده‌های گوناگون از چراغ‌های ال ای دی، موجب استفاده‌ی مستمر از علم اپتیک است و به مرور این مهندسی اپتیک به امری غیر قابل تفکیک از پروسه طراحی چراغ‌های ال ای دی تبدیل شده است.

یک گلخانه صنعتی که از چراغ‌های پرورش گیاه استفاده می‌کند مایل است تا تمامی نور تولیدی توسط دیودهای ال ای دی معطوف به مزارع در حال رشد و گیاهانش باشد. در عوض وقتی صحبت روشنایی استادیوم فوتبال به میان می‌آید، پروژکتورها و ادوات روشنایی استادیوم می‌بایست به سطحی به بزرگی یک زمین فوتبال متمرکز باشند و میزان نوری را تامین کنند که ورزشکاران بتوانند حرکات سریع توپ را دنبال کنند.

کاربردهای مختلف و روشنایی‌های مختلف باعث شده است که علم اپتیک وارد ساز و کار طراحی روشنایی شود.

استفاده درست از علم اپتیک باعث کاهش مصرف انرژی و بهینه شدن روشنایی و شیوه پخش نور چراغ می‌شود. پروسه به کار بردن اپتیک در طراحی چراغ ال ای دی معمولا با آنالیز شیوه پخش نور منبع نور آغاز می‌شود. وظیفه اپتیک در اینجا این است که نور دیودها را به صورت دلخواه جمع‌آوری کرده و در جهت مطلوب کاربری چراغ یا روشنایی متمرکز کنند.

اخبار و مقالات مشابه

نظرات کاربران

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “شناخت اهمیت مهندسی اپتیک در طراحی روشنایی و چراغ LED”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.